Forum PTG
Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne

Strona główna » Ogólne » Ciekawe linki » Emigracja do Niemiec po I wojnie światowej - Gdzie szukać?
Emigracja do Niemiec po I wojnie światowej - Gdzie szukać? [wiadomość #8859] wto, 25 padziernika 2011 13:24 Przejdź do następnej wiadomości
Teerose jest aktualnie niedostępny  Teerose
Wiadomości: 235
Dołączył(a): kwietnia 2006
Miejsce: Juszki k/Kościerzyny
Senior Member
Czy kto spotka si z publikacjami w formie gazet lub biuletynw, gdzie podawane byy wiadomoci o przeprowadzce do Niemiec z terenw RP po I wojnie wiatowej? Chodzi mi konkretnie o teren powiatu kocierskiego. Syszaam kiedy, e takie informacje si ukazyway, ale nie wiem gdzie szuka. Moi prapradziadkowie wraz z dziemi (oprcz mojej prababki) przeprowadzili si w 1921 lub 1922 r. do Niemiec, bo nie chcieli mieszka w Polsce. Nie wiem, gdzie potwierdzi te informacje.
Za kad wskazwk bd wdziczna.
Iza

[Uaktualnione dnia: czw, 27 padziernika 2011 21:20] przez Moderatora

zgłoś wiadomość moderatorowi

Odp: Gdzie szukać? [wiadomość #8863 jest odpowiedzią na wiadomość #8859] wto, 25 padziernika 2011 21:11 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
lusia19421 jest aktualnie niedostępny  lusia19421
Wiadomości: 19
Dołączył(a): czerwca 2010
Junior Member
Spotkaam w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece "Oredownik na powiat".Jest to biuletyn wydawany przez wladze powiatowe i tam rzeczywicie wymienieni s wyjedzajacy z Polski.Elbieta
Odp: Gdzie szukać? [wiadomość #8892 jest odpowiedzią na wiadomość #8859] czw, 27 padziernika 2011 20:50 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
tamaryn jest aktualnie niedostępny  tamaryn
Wiadomości: 72
Dołączył(a): kwietnia 2010
Member
Witam,
W Gdasku w bibliotece Pan jest ordownik na powiat starogardzki i kartuski, szukaam w kilku innych biblotekach i ordownika na powiat kocierski brak. Moe starogardzki obejmowa Koscierzyne.
pozdrawiam Tamara
Odp: Emigracja do Niemiec po I wojnie światowej - Gdzie szukać? [wiadomość #9712 jest odpowiedzią na wiadomość #8859] pi, 16 marca 2012 21:14 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Marko jest aktualnie niedostępny  Marko
Wiadomości: 2
Dołączył(a): maja 2009
Junior Member
Czesz Teerose,
przepraszam, mowie tylko po polsku, lepiej po niemiecku czy angielsku. Czy ma pani sukzes?
Rodzina od moja zona opuszali Bydgoszcz 1921 do Niemiec.
Czy pani probuje juz "Berliner Adressbcher"?
Tutaj sa kziazku adressowa od Berlin od 1800 - do 1943 online.
Duzo osoby od Provinz Posen i Westpreuen po 1921 mieszkali do Berlin czy Rheinland (Dortmund, Duisburg, Dsseldorf, etc. Normalny oni nie mieszkali do Bayern czy Niemiec poludnie.
Wiem pani ma duza problem, jest trudno...
czy Pani probuje http://www.volksbund.de/graebersuche.html
Tutaj sa ludzie zmarli w WW I i II.
Czy probujesz www. westpreuen. de ?
Tutaj sa niemieko ludzie online, ktory mieli pokrewny od
zachodnie pruski (kraj okolo Gdansk, Torun, Bydgoszcz, etc.?
Czy pobujesz www. verwandt.de jest jak www.mojkrewny.pl?
Czy sa w Polsce w archiwum Panstwowe nie ma kartka meldunkowe?
Ktore osobe Pani suchasz, nawiszko?
Bede patrzyc moze byc mam sukesz.

Pozdrawiam
Marko, Osnabrck
Odp: Emigracja do Niemiec po I wojnie światowej - Gdzie szukać? [wiadomość #9718 jest odpowiedzią na wiadomość #9712] pon, 19 marca 2012 08:44 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Teerose jest aktualnie niedostępny  Teerose
Wiadomości: 235
Dołączył(a): kwietnia 2006
Miejsce: Juszki k/Kościerzyny
Senior Member
Witam Marko,
szukam informacji o nastpujcych osobach:
Julius August Steege, ur. 05-11-1868 Czerniki
Bertha Emilie Mathilde Steege geb. Koschnick, ur. 20-02-1870 Bdomin
to moi prapradziadkowie, wyjechali z okolic Starej Kiszewy okoo 1922 roku

crka Elsa Clara Steege geb. 05-03-1899 Czerniki, zmara 07-05-1982 Berlin -Charlottenburg (to znalazam na ancestry.com)

crka Frieda Marie Steege geb. 19-02-1904 Stara Kiszewa, zmara 02-05-1994 Salzgitter Lebenstedt, wysza za m 15-05-1921 w Starej Kiszewie za elektromontera Karla Wilhelma Linke, ktry mieszka wwczas w Charlottenburgu przy Spreestr. nr 3

Znalazam na ancestry.com wpis prawnuka Friedy Linke - Sebastiana Linke, ktry mieszka w Oldenburgu, ale niestety nie umiem z nim znale kontaktu

pozdrawiam
Iza Wysiecka
Odp: Emigracja do Niemiec po I wojnie światowej - Gdzie szukać? [wiadomość #9719 jest odpowiedzią na wiadomość #9718] pon, 19 marca 2012 09:35 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Andiross jest aktualnie niedostępny  Andiross
Wiadomości: 5
Dołączył(a): lipca 2011
Miejsce: Niemcy (Nadrenia-Palatyna...
Junior Member
Na tej stronie znajdziesz adres i nr telefonu do Sebastiana Linke
http://telefonbuch-suche.com/sebastian-linke-bardieksweg-261 25-oldenburg
Pozdrawiam Andrzej
Odp: Emigracja do Niemiec po I wojnie światowej - Gdzie szukać? [wiadomość #9720 jest odpowiedzią na wiadomość #9718] pon, 19 marca 2012 18:07 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kaphis jest aktualnie niedostępny  kaphis
Wiadomości: 199
Dołączył(a): listopada 2010
Miejsce: Leverkusen
Senior Member
Witam

Iza nie wiem ile wiesz ale przepisze tyle ile ja widze :

Karl Wilhelm Linke * 2 Mar 1899 Charlottrnburg ( obecnie Berlin )+ 2 Gru 1970 Charlottrnburg. Mieli 3 synow. 2 jeszcze zyje a trzeci to :Heinz Wilhelm * 31 Lip 1922 Berlin + 6 wrz 2003 Gifhorn.Jego zona jeszcze zyje. jeden syn zyjacy ktory z zona ma jedna corke i jednego syna. Sa tez zdjecia. Skopiowac Ci? mam jeszcze premium z mozliwoscia przegladania drzew z wyjatkiem osob zyjacych.

Julius August Steege + 5 Cze 1943
Bertha Emilie Mathilde Steege geb. Koschnick + 5 Maj 1949

pozdrawiam


Marek Zając

[Uaktualnione dnia: pon, 19 marca 2012 18:14]

zgłoś wiadomość moderatorowi

Odp: Emigracja do Niemiec po I wojnie światowej - Gdzie szukać? [wiadomość #9723 jest odpowiedzią na wiadomość #9720] wto, 20 marca 2012 09:17 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Teerose jest aktualnie niedostępny  Teerose
Wiadomości: 235
Dołączył(a): kwietnia 2006
Miejsce: Juszki k/Kościerzyny
Senior Member
Marku,
dzikuj, dzikuj i jeszcze raz dzikuj. Pewne dane ju znaam dziki Jarkowi, ale Ty dodae nowe szczegy Smile
pozdrawiam
Iza
Odp: Emigracja do Niemiec po I wojnie światowej - Gdzie szukać? [wiadomość #9724 jest odpowiedzią na wiadomość #9723] wto, 20 marca 2012 19:30 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
Marko jest aktualnie niedostępny  Marko
Wiadomości: 2
Dołączył(a): maja 2009
Junior Member
Czesz Iza,
teraz Ty masz juz nowego informacja.
Tutaj w Niemcy normalny sa annoncowe w gazetta, kiedy osobe zmarc.
W Polsce sa nie czesto duzo annocowe.
Tutaj w annonsowe sa normaly duzo informacja od dzieci wnuki i cmentarz.
Okay, w Berlin sa kilka gazety ale w Salzgitter i Gifhorn jest tlyko jedno gazetta dla kazdy dniu.
Przepraszam mowie tylko troche po polsku ale
nastepnie tydzien jestem znowu w Polsce w Archiwum w Bydgoszcz, Pelplin i Torun
Marko
Odp: Emigracja do Niemiec po I wojnie światowej - Gdzie szukać? [wiadomość #9725 jest odpowiedzią na wiadomość #9724] wto, 20 marca 2012 19:37 Przejdź do poprzedniej wiadomościPrzejdź do następnej wiadomości
kaphis jest aktualnie niedostępny  kaphis
Wiadomości: 199
Dołączył(a): listopada 2010
Miejsce: Leverkusen
Senior Member
Hallo Marko ,

du kannst auch auf Deutsch antworten.Hier sind die Leute , die bersetzen knnen.

Mit freundlichen Gren


Marek Zając
Odp: Emigracja do Niemiec po I wojnie światowej - Gdzie szukać? [wiadomość #12802 jest odpowiedzią na wiadomość #9725] czw, 06 lutego 2014 13:47 Przejdź do poprzedniej wiadomości
alabedz jest aktualnie niedostępny  alabedz
Wiadomości: 25
Dołączył(a): lutego 2011
Junior Member
Witam

Izie si udao moe i mnie si poszczci.
Szukam danych dotyczcych brata mojej babci dot. Hubert Marcin Borzyszkowski ur. 30.X.1889 r. w Bindudze. Po raz pierwszy do Niemiec wyjecha jako 16 latek do Bremen, ojciec cign go do Polski, ale ten po kilku tygodniach ponownie opuci kraj i wyjecha do Westfalii - Gelsenkirchen, gdzie pracowa jako grnik w kopalni.
Oeni si (mia dzieci, chyba czworo).
Nie wiem jak y, kiedy zmar.


Ania
Poprzedni wątek: Pomorskie pozycje na Allegro
Następny wątek: rodzina Braatz
Idź do forum:
  


Aktualna data: sob cze 01 04:51:36 CEST 2024

Łączny czas generowania strony wyniósł $1 sekund